Bir Büyüme Pazarlamacısı (Growth Marketer) Ne Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bir Büyüme Pazarlamacısı (Growth Marketer) Ne Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?
İşletmeniz bir büyüme pazarlamacısını işe almaya hazır mı? Belki de çoktan bir tanesine sahipsiniz. Bu hedefe ulaşmak kolay bir iş değildir. İşte tam da bu noktada, sağlam bir büyüme pazarlama stratejisinin temelini atmak için bir büyüme pazarlamacısının (genellikle büyüme hackeri olarak anılır) nasıl işe alınacağına dair iyi bir anlayış devreye girmektedir. Gelin biraz daha fazlasını açıklayalım: Bir şirkette büyümeyi sürdürmenin iki yolu vardır:
 1. Kısa vadeli büyüme için hack taktikleri uygulayıp her ne pahasına olursa olsun müşteri edinme arayışı.
 2. Pazarlama stratejisinde uzun ömürlülüğün temeli olan müşteri kazanımı için çabalar sarf etme.
İlk yol süper hızlı ikinci yol ise uzun vadeli sonuç getirir. İkinci yola dayanan yapılandırılmış bir büyüme ve dijital pazarlama stratejisine sahip olan şirketler yolun sonunda hayallerine ulaşırlar.

Büyüme Pazarlaması (Growth Marketing) Nedir?

Büyüme pazarlaması, ölçeklenebilirliği optimize etmek için fırsatlar arayan müşterilerin tüm yolculuğu boyunca yanlarında olan yapılandırılmış bir çözümdür. Mutlaka göz atın => Affiliate Marketing Bu çözümler ve sonuçlar büyüme pazarlamacılarının yetkinliği sayesinde gerçekleşir.

Büyüme Pazarlamacısı Ne Yapar?

Büyüme pazarlamacıları, bir hedef alanının sonuçlarını optimize etmek ve geliştirmek için deneyler tasarlar ve yürütür. Eğer artırmak istediğiniz belirli bir ölçütünüz varsa bunu başarmanın en iyi yolu büyüme pazarlamasıdır. Bir büyüme pazarlamacısı sistematik süreçler oluşturur. Bu süreçler şu adımlara dayanmaktadır:
 • Pazarlama ekibi dahil tüm departmanlarda zorlukları belirlemek;
 • A/B testi dahil olmak üzere bu sorunları çözmek için varsayıma dayanan çözümler geliştirmek;
 • Deneylere öncelik vermek;
 • MVT’leri (Müzik Televizyon) yürütmek;
 • Sonuçları değerlendirmek;
 • Ve sistemli bir prosedür oluşturmak.
Evet, tıpkı bilimsel yöntem gibi değil mi. Büyüme pazarlamacıları, şirketin yeni müşterilerle büyümesini sağlamak ve müşteri kaybını azaltmak için SEO’dan e-posta pazarlamasına kadar yaratıcı büyüme stratejileri geliştirmeyi ve olası fırsatlardan yararlanmayı göz önünde bulundurur. Bunları yapabilmek metriklere ve bunlara nasıl ulaşılacağını bilmekte yatmaktadır. Ancak, geleneksel pazarlama ve büyüme pazarlama arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz?

Growth Hacking Vs. Geleneksel Pazarlama

Bir pazarlamacı olarak, şirketinizin departmanları arasında bir kopukluk olduğunu hiç hissettiniz mi? Veya bir ürün üzerinde ince bir ayar yapmak istediğiniz ancak herhangi bir yetkiniz veya kontrolünüz olmadığını fark ettiğiniz oldu mu? Bunun nedeni, geleneksel pazarlamanın üründen ayrı tutulmasıdır. Ancak tam tersi olmak üzere, büyüme pazarlamasının ürün geliştirme üzerinde biraz yetkisi vardır. Büyüme pazarlamacıları, dönüşüm oranını ve elde tutma oranını artırmak amacıyla gerektiğinde üründe değişiklik önerme gücüne sahiptir. Örneğin, LinkedIn, kullanıcıların profil sayfalarında görüntülenen bilgilere önem verdiğini fark etti. Bu nedenle, kullanıcıları daha fazla bilgi vermeye ikna etmek için bundan faydalandılar. Büyüme pazarlamacıları müşteri hunisinin derinliklerine iner. Organizasyonu yürütmek için gerekli tüm detayları denetlerler. Bir pazarlama ekibi yalnızca farkındalık ve edinmeden sorumluyken, büyüme pazarlama ekibi tüm huni ile ilgilenir: Farkındalık, Edinme, Etkinleştirme, Gelir, Elde Tutma ve Yönlendirme. Ayrıca, birçok büyüme pazarlamacısı, döngülere dayalı sistemlerden yararlanır. En hızlı büyüyen organizasyonlar, bileşik döngüler sistemi üzerine kuruludur. Bu büyüme döngüleri, girdilerin giderek daha fazla çıktı ürettiği kapalı sistemlerdir. Ve bu çıktılar, daha fazla çıktı üretmek için yeniden kullanılabilir. Örneğin, SurveyMonkey güçlü bir büyüme döngüsüne sahiptir:
 1. Yeni bir kullanıcı abone olur,
 2. Bir anket oluşturur ve başkalarına gönderir,
 3. Diğerleri anketi tamamlar ve SurveyMonkey açılış sayfasını görür,
 4. Nihayetinde ürüne ihtiyaç duyduklarında abone olurlar ve 1. adıma geri dönüş sağlanır.
Bunun nasıl hiç bitmeyen bir büyüme döngüsü oluşturduğunu görüyor musunuz? Ayrıca, çoğu geleneksel pazarlamacıdan farklı olarak, büyüme pazarlamacıları T-shape formatındadır. 2013 yılında, T-shape pazarlamacıları kavramı Brian Balfour ve Buffer tarafından temellendirildi. T- shape, temel bilgilerde uzmanlaşmak ve bir veya iki belirli alanda derinlere inmek anlamına gelir. T-shape beceri setine sahip olmak çok önemlidir. https://bit.ly/2HabyxC adresinden alınan bu resme bir göz atın. Temel bilgi, ne olursa olsun, size iyi uyacak pazarlama dışı becerilere sahip olmak anlamına gelir. Pazarlamanın temel becerileri ise tüm pazarlama kanallarında size yardımcı olacak konulardan oluşur. Son olarak, kanal uzmanlığı kitle ve satın alma kanalları ile ilgilidir. Büyüme pazarlamacılarının kapsamlı bir yaklaşıma sahip olması ve hipotez oluşturmak için tüm departmanlarda gelişim fırsatları araması gerekir. Ayrıca, temel bilgiler hakkında yeterli bilgiye sahip olması da çok önemlidir.

Bir Büyüme Pazarlamacısı işe almalı mısınız?

Airbnb, Facebook, Uber ve Google’ın ortak noktası nedir biliyor musunuz? 1 milyar dolardan fazla değere sahip olmalarının yanı sıra, başarılarının büyük bir bölümünü büyüme pazarlaması ve büyüme korsanı (hacker) ekiplerine borçludurlar. Ürün-pazar uyumunuz varsa, bir büyüme pazarlamacısını işe almanızın zamanı gelmiştir. Fakat cümlenin “ürün-pazar uyumu” kısmını gözden kaçırmayın. Ürününüzün güçlü bir talebi karşıladığından emin olmak çok önemlidir. Çünkü emin değilseniz, tonlarca müşteriyi boşa kaybetmişsiniz demektir. Ancak, insanlar ürününüzü seviyorsa bir sonraki hedefiniz büyümektir. Hedefinize ulaşmak için yetkin bir büyüme pazarlamacısı ile çalışmanız gerekir. Peki yetkin bir büyüme pazarlamacısını nasıl bulursunuz. İşte size bakmanız gereken birkaç özellik.

Müşterilerinizin etrafta kalmasını sağlamak için yapmanız gerekenler:

Tipik bir SaaS (Hizmet Yazılım) şirketi, her ay müşterilerinin %2 ila %3’ünü kaybeder. Bu şirketlerin sadece kayıplarını telafi etmeleri için her yıl %27 ile %43 arasında büyümeleri gerekir. Söyleyeceklerimiz bu kadar!

Departmanlar arasındaki kopukluğu gidermek için yapılması gerekenler:

Bir büyüme ekibiniz olmadan, diğer tüm departmanlarınız tam potansiyellerine erişemeyeceklerdir. Pazarlama ekibiniz, ürünler açısından yaratıcı fikirlerini hayata geçirmek için geliştirme ekibinin işlerini bitirmelerini beklemek zorunda kalırlar. Veya bir üründe değişiklik yapmak istediklerinde, bu yetkiye ve yeteneğe sahip olmadıkları için ürünlerin gelişimine katkı da bulunamazlar. Bu da beklenen olumlu sonuçları optimize edememek anlamına gelir. Büyüme pazarlamacıları, mühendislik, ürün geliştirme, satış ve pazarlama dahil tüm departmanlar arasındaki kopukluğu giderir.

Küçük parçaları birleştirmek için yapılması gerekenler:

Şirketler tek bir hedefi uygulamakla büyümezler. Hedefleri aynı doğrultuda kurup, tüm çabaları birleştirip beraber el ele vererek büyürler. Büyüme pazarlamacıları, pazarlamadaki sınırları kaldırıp her yönüyle tek bir hedefe odaklanmaya çalışır. Bu hedef ise müşterilerin daha tatmin olmalarını sağlamaktır. Bu sayede daha bağlı müşteriler çekerek büyüme sağlanır. Bu, pazarlamanın hayati kurallarından biridir.

Bir Büyüme Pazarlamacısı nasıl işe alınır?

Bir büyüme pazarlamacısı işe almak basit bir süreç değildir. Bunun nedeni, nitelikli bir büyüme pazarlamacısını oluşturan beceri ve deneyim setinin çok özel olmasıdır. Her şey mükemmel bir denklem oluşturacak şekilde dengelenmelidir. Gelin bir büyüme pazarlamacısı adayında aranacak önemli yönlerden bahsedelim:

Olağanüstü analitik becerileri olmasına özen gösterin

Gözlem ve analiz, bir büyüme pazarlamacısının günlük yaşamının çok önemli bir parçasıdır. Herhangi bir büyüme pazarlamacısı, bilinçli kararlar vermek için verileri yorumlama becerisine sahip olmalıdır. Bir büyüme pazarlamacısını işe alırken, adayın karmaşık sorunları küçük parçalara ayırmak için mantıksal düşünmeyi uygulama yeteneğini değerlendirmek iyi bir fikirdir. Elde edilen sonuçlara bakmanın yanı sıra, adaylara Ahrefs, SEMrush, SimilarWeb gibi analitik araçlara aşinalıklarını sormak önemlidir. Hatta SQL kullanmayı bilmeleri sizin için bir artıdır. Olağanüstü bir büyüme pazarlamacısı, verileri yaşamı haline getirmeli ve bu verileri yaratıcılığı ile değerlendirmelidir.

Yaratıcı Bir Zihin Arayın

Potansiyel büyüme pazarlamacınız yaratıcı bir zihne sahip değilse verileri yorumlama yeteneği hiçbir işe yaramaz. Bir büyüme pazarlamacısı, zorlukları çözüm olarak görmelidir. Bu, büyümenin yollarını bulmak için her zaman geleneksel düşünme biçimini sorgulamak anlamına gelir. Büyüme pazarlamacıları, belirli bir kanaldan veri çekmenin daha verimli bir yolunu bulmaktan tutun ürünü yeni kitlelere çekici kılacak bir uyarlama önermeye kadar birçok donanıma sahip olmalıdır. Bu özellikler aday için olmazsa olmazdır.

Önceliklendirme Yeteneği Arayın

Önceliklendirme yeteneği, hangi hipotezin ne zaman ve nerede yerine getirilmesi gerektiğini anlamak için esastır. Bir büyüme hipotezi, işe alımdan tutun pazarlama stratejisine kadar her şeyi etkileyebilir.

Bir büyüme pazarlamacısının fikir üretme ve önceliklendirme süreçlerini iyi yönetmesi çok önemlidir.

Adayın bu yönü değerlendirmek için A/B testinden veya çoktan seçmeli testten ne gibi sonuçlar aldığını sorabilirsiniz. İdeal olarak aday, ICE yöntemi (Etki, Güven ve Kolaylık) gibi belirli önceliklendirme süreçlerinden bahsedecektir. Adayın ayrıca Google Analytics, Omniconvert ve Unbounce gibi araçlarla deneyimi olması da önemlidir. Önceliklendirme adımları ile yapılandırılmış bir süreç, büyük büyüme stratejisi için üretilen fikirlerin hiçbir zaman bitmemesini sağlar. Ve elbette, sizi kaynaklarınızın boşa gitmesinden kurtarır.

Fikirleri Doğrulama Deneyimi

Normal bir çözümü uygulayabilmek, mükemmel çözüme sahip olmaktan daha önemlidir. Çözümleri test etmek için LeadPages gibi açılış sayfası araçlarını kullanmak çok önemlidir. Bir büyüme pazarlamacısı proaktif olmalıdır ve minimum uygulanabilir testlerin önemini anlamalıdır.

Başarısız olmak sorun değildir. Aslında, çoğu fikir başarısız olur. Ancak işin sırrı, başarısızlığınızı en kısa zamanda anlayıp bir sonraki çözüme hızlı bir şekilde geçmektir.

Ancak, deneyim olmadan bunu yapmak kolay değildir. Deneyimsiz olan büyüme pazarlamacılarının bir hipoteze bağlı kalma eğilimi yüksektir ve bu hata tüm sürece zarar verebilir. Bu nedenle, adayınızın başarısızlığı nasıl kabul edeceğini bildiğine dair gözlem yapın. Güçlü bir büyüme pazarlamacısı, zorluklar arasında bile rotada kalmak için cesaret ve motivasyon gösterir.

Teknik uzmanlık

İşin içinde çok fazla keşif ve buluş olduğundan, adayın pazarlama bilgisi ne kadar geniş olursa o kadar iyidir. Ancak, bir büyüme pazarlamacısının ustalaşması gereken belirli teknik beceriler vardır:

Pazarlama Otomasyonu (Marketing Automation)

Pazarlama otomasyonu, pazarlama hunisinin önemli bir parçasıdır ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için çok önemlidir. Yüksek dönüşüm sağlayan bir sistem, pazarlamacının otomasyondan nasıl yararlandığına bağlıdır. Zapier, Marketo ve Drips hakkında bilgi sahibi olmak, adayın müşterileri elde tutmak için otomasyonu kullanabileceğinin bir göstergesidir.

Ücretli Reklamcılık

Ücretli reklamcılık hakkında derin bilgiye sahip olmak herhangi bir büyüme pazarlamacısı için bir zorunluluktur. Adayın ücretli reklamcılık uzmanlığı yoksa, yaptığı analizlerden büyüme fırsatlarını yakalamasını bekleyemezsiniz. Bir büyüme pazarlamacısı adayının, yer hedeflemeden sonuç alma, özelleştirilmiş ve benzer hedef kitleler ve reklam sıralamasından sonuç alma yeteneği dikkat edilmesi gereken bazı noktalardır.

Metin Yazarlığı

Potansiyel büyüme pazarlamacınızda aramanız gereken şeylerden biri de büyüleyici içerik yoluyla kitlenin ilgisini çekme yeteneğidir. E-posta, sosyal medya ve açılış sayfaları dahil olmak üzere birçok farklı pazarlama kampanyasında metin yazarlığı gereklidir. Adayınızdan ilgili metin yazarlığı örnekleri istemeyi unutmayın.

Temel Tasarım Becerileri

Basit açılış sayfaları, sunumlar veya reklamlar oluşturma kapasitesi, büyüme pazarlamacınızın projeleri gecikmeden başlatmasına yardımcı olacaktır. Büyüme alanında projelerin acilen başlatılması gerektiğinden, bu dikkate alınması gereken önemli bir husustur.

Sıfırdan Elde Edilen Somut Sonuçlar İçin Bonus İpuçları

Büyüme pazarlamacılarını yılların ötesine taşıyabilecek bazı özel deneyimler vardır. Örneğin, büyüme pazarlamacınız eski bir şirket kurucusuysa, hedeflere ulaşmak için ne gerektiğini kesinlikle bilir. Şirket kurucunuz başarısız olsa bile bunun yine de harika bir deneyim olduğunu unutmayın. Büyüme pazarlamacısı adayı hızlı büyüyen bir startupta çalışıyorsa, bu adayı bir adım öne çıkarır. Bunun nedeni, startup ​ortamının pazarlamacıya bir büyüme uzmanı olmak için gerekli bütün bilgiyi vermesidir. Bir startupta, yatırılan her kuruştan yüksek bir yatırım getirisi beklenir. Bu nedenle, pazarlamacı her şeyin beklendiği gibi gideceğinden emin olmak için sürekli deneyler yapar. Aynı zamanda, bu deneyler, yalnızca kısa vadeli geliri değil, müşterilerin beklenen yaşam boyu değerini de hesaba katarak yapılır. İşe alacağınız aday ister kurucu pozisyonunda isterse de çalışan pozisyonunda olsun, küçük şirketlerin keşif ve inşa etme özelliği büyüme pazarlamacıları için mükemmel bir okul oluşturur.

Büyüme Zamanı

Büyüme pazarlamacılarının işletmeniz için harikalar yaratabileceğine şüphe yok. Ancak büyümeye başlamadan önce hem pazara uygun ürünü hem de doğru büyüme pazarlamacısını bulmalısınız. Bu iki şeyi bir araya getirdiğinizde, sonuç sürdürülebilir büyüme olacaktır. İdeal büyüme pazarlamacısını işe almanın zaman ve çaba gerektirdiğini aklınızdan çıkarmayın. Ancak buna kesinlikle değeceğini unutmayın. Hazırlan, ayarları yap, büyümeye başla.

Konu Başlıkları

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp Hattı
1